Η ομάδα του προγράμματος Αγωγής Υγείας το οποίο εκπονήθηκε κατά το σχολ. έτος 2016-2017 με τίτλο «Ανιχνεύοντας πτυχές της προσφυγικής ιστορίας της Νέας Ιωνίας. Το παραδοσιακό παιδικό παιχνίδι. Προφορικές αφηγήσεις», με συντονίστρια καθηγήτρια τη φιλόλογο Ελπινίκη Ταστάνη, διακρίθηκε στον 36ο Πανελλήνιο (64ο Πανευρωπαϊκό) Διαγωνισμό Γραπτών και Καλλιτεχνικών Εργασιών της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολείων. Τον διαγωνισμό διενήργησαν το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, η Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα και η Ευρωπαϊκή Ένωση Εκπαιδευτικών (AEDE), Τμήμα Ελλάδος σε εθνικό επίπεδο, με θέμα: «Ενωμένοι στη διαφορετικότητα. Η παράδοση στη σύγχρονη εποχή».

Η ομάδα έλαβε μέρος στον διαγωνισμό με τη δημιουργία ενός videoθέμα του οποίου ήταν το έθιμο του πετάγματος των χαρταετών.